Telefonas: +370 389 61328

Patarimai besirenkantiems profesiją:

• Skirkite laiko profesijos pasirinkimui. Norint tinkamai pasirinkti, reikia gerai pažinti save, žinoti savo norus, gabumus, asmenybės savybes, gerai orientuotis profesijų pasaulyje, žinoti rinkos poreikius, mokėti įvertinti savo profesinį tinkamumą. Tam reikia laiko. Tačiau šis laikas nebus sugaištas veltui. Gautos žinios ir įgūdžiai jums pravers gyvenime.
  • Ieškokite. Paklauskite savęs: ko aš noriu? Ko siekiu gyvenime? Koks darbas man patiktų? Kokią veiklą, kokius užsiėmimus mėgstu? Susiraskite informacijos apie profesijas, kad žinotumėte, iš ko renkatės. Plačiau ir nuodugniau pasidomėkite sritimis, su kuriomis siejate karjerą.
  • Pažinkite savo stipriąsias ir silpnąsias ypatybes. Kaip jūs mokotės? Kokie dalykais sekasi, kokie – ne? Kodėl? Kaip bendraujate? Koks jūs veikloje? Kada jus giria? Kada peikia? Kokios jūsų asmenybės savybės atsiskleidžia šiose situacijose? Kur jums sekasi? Kur nesiseka? Kas trukdo, kad sektųsi?
  • Sužinokite teigiamas ir neigiamas profesijos ypatybes. Skaitykite apie tai informaciją, lankykitės “atvirų durų” renginiuose, kalbėkitės su studentais, profesijų atstovais. Klauskite, kas gera, kas patinka jų darbe, o kas trukdo, sunku, neigiama. Pagalvokite, kiek tai tik jums. Atkreipkite dėmesį į profesijos reikalavimus sveikatai.
  • Apsvarstykite. Profesijos pasirinkimas reikalauja minties darbo. Gerai apgalvokite ir pasverkite savo norus ir galimybes, įvertinkite visas galimas alternatyvas, nustatykite prioritetus. Numatykite rezervinį kelią.
  • Būkite aktyvūs, bandykite. Renkantis profesiją, svarbios ne tik žinios ir informacija. Labai praverčia praktika ir įgūdžiai, praplečiantys savęs pažinimą. Mėgstama veikla – laisvalaikio pomėgiai, būreliai, kursai, sporto, meno mokyklos, visuomeninė veikla mokykloje ar už jos ribų, darbas per vasaros atostogas – tai reali galimybė išbandyti save, patikrinti savo gabumus, interesus, tinkamumą, pamatyti darbo aplinką.
  • Tarkitės. Realią pagalbą renkantis gali suteikti žmonės, kurie jus gerai pažįsta. Tėvai, dalyko mokytojai, sporto treneris, muzikos, dailės mokytojas, draugai gali padėti susigaudyti, kokie jūsų gabumai, asmeninės savybės, gyvenimo ir darbo vertybės, duoti gerą patarimą, paremtą patyrimu ir stebėjimu iš šalies, diskutuoti jums rūpimu klausimu.

Kovos su egzaminų stresu ginklai